Terapia Manualna

Skuteczna terapia bólu kręgosłupa i zaburzeń układu ruchu. Gdynia, Chwaszczyno, Rumia

TERAPIA MANUALNA- CO TO JEST?

Głównym celem terapii manualnej jest kompleksowe leczenie zaburzeń funkcjonalnych pacjenta.

Kompleksowość terapii wyraża się zarówno w holistycznym podejściu do zaburzeń układu ruchu, jak i w zweryfikowanym naukowo systemie badania i diagnozowania pacjentów.

Tytuł terapeuty manualnego może zdobyć absolwent studiów na kierunku fizjoterapia albo studiów medycznych, który ukończył szkolenie certyfikowane przez Międzynarodową Federację Ortopedycznych Terapeutów Manualnych (IFOMPT). W Polsce istnieje kilka szkół terapii manualnej: Terapia Manualna wg szkoły Niemieckiej, Terapia Manualna wg. Kaltenborna, Terpia Manualna wg. Maitlanda. Ze względu na dużą skuteczność działania tej terapii powstało bardzo dużo szkół autorskich, które cieszą się dużą popularnością w środowisku terapeutów.

NA CZYM POLEGA TERAPIA MANUALNA?

W jaki sposób terapeuta manualny może rozwiązać Twoje problemy? Postaram się przedstawić niektóre narzędzia i metody stosowane podczas terapii. Tak żebyś już wstępnie wiedział/a czego się spodziewać podczas wizyty.

Ból i dysfunkcje stawów

Możemy podzielić na problemy z ograniczoną ruchomością (zablokowaniem) oraz nadruchomością (niestabilnością).

W zależności od problemów fizjoterapeuta będzie chciał zwiększyć ruchomość danego stawu- stosując techniki mobilizacji i manipulacji stawów. W przypadku niestabilności skupi się na dobraniu odpowiednich ćwiczeń w celu zwiększenia siły i kontroli mięśniowej.

Cieśnie i podrażnienie nerwów

Problemy z podrażnieniem nerwów często mają swoje potoczne nazwy „rwa barkowa”, „rwa kulszowa”, „rwa udowa”, „cieśń nadgarstka”. Wszystkie wyżej wymienione schorzenia to tylko część problemów z jakimi zgłaszają się do mnie pacjenci.

Nerwy nie są wyizolowanym bytem. Przebiegają obok, mięśni, więzadeł, stawów, bardzo często w obecności naczyń krwionośnych. Każda z sąsiadujących tkanek może być powodem podrażnienia lub ucisku nerwu. Dlatego tak ważne jest badanie i diagnozowanie pacjentów.

Po wykonaniu szeregu testów i ustaleniu co może być powodem drażnienia struktur nerwowych, fizjoterapeuta wykonuje terapię.

Z racji tego, że nerwy są najbardziej czułą i delikatną tkanką w naszym organizmie, ćwiczenia i obciążenie są dobierane w taki sposób aby nie wywoływać objawów niepożądanych. Bólu, pieczenia, strzałów, uczucia zimna, mrowienia czy drętwienia.

Urazy mięśni, ścięgien i więzadeł

Głównym celem leczenia wszelkiego rodzaju naciągnięć, naderwań i zerwań jest poprawa krążenia w uszkodzonym miejscu.

Im więcej świeżej krwi dociera w miejsce urazu, tym szybciej przebiega proces gojenia. Dlatego w pierwszej fazie gojenia terapeuta będzie dotykał uciskał, masował okolice uszkodzenia. Wszystkie te czynności będą wykonywane z niedużą siłą i wyczuciem.

Drugim ważnym zagadnieniem jest dbanie o elastyczność powstającej blizny. Właśnie w tym celu dobierane są odpowiednie ćwiczenia.

Tak jak w momencie zacięcia się nożem w palec, nie wsadzamy go w gips, tak i w momencie naderwania mięśnia nie powinniśmy go całkowicie unieruchamiać. Proces leczenia tkanek powinien odbywać się w umiarkowanym ruchu. Tak aby powstająca blizna była elastyczna. Takie działania zapobiegają odnawianiu się kontuzji.

Stany po urazach, złamaniach, skręceniach

Wypadki i kontuzje zdarzają się stosunkowo często. W leczeniu urazów najważniejsza jest cierpliwość, a także skrupulatność w dobieraniu ćwiczeń i obciążeń. Terapeuta manualny we współpracy z lekarzem ortopedą, chirurgiem, neurologiem planuje proces rehabilitacji.  

Istotą procesu rehabilitacji jest umiejętne dobieranie obciążeń do stanu gojących się tkanek. Bardzo ważne jest jak bardzo pacjent może obciążać operowane kolano czy biodro po wstawieniu endoprotezy. W którym momencie może zacząć chodzić bez kul, kiedy wchodzić po schodach, a kiedy biegać. Te decyzje po konsultacjach z lekarzem prowadzącym podejmuje fizjoterapeuta- terapeuta manualny.

TERAPIA MANUALNA w Gdyni na BÓL KRĘGOSŁUPA

Terapia manualna jest jedną z najczęściej stosowanych metod diagnozowania i leczenia bólu kręgosłupa. Dzięki czułym testom różnicowym, opartym na wiedzy anatomicznej i biomechanice układu ruchu można bardzo precyzyjnie określić przyczynę dolegliwości bólowych pacjenta.

W momencie, kiedy namierzy się odpowiedzialną za problemy pacjenta strukturę i jej lokalizacje leczenie staje się bardzo proste. Dlatego większości przypadków wywiad, badanie i diagnozowanie pacjenta trwa dłużej niż jego leczenie. Dla wyjaśnienia opiszę znany chyba wszystkim przypadek „rwy kulszowej”.

Bardzo często trafiają do mnie pacjenci ze wstępnym rozpoznaniem „rwa kulszowa”. Dla mnie jako terapeuty oznacza to, że gdzieś na przebiegu nerwu kulszowego, może zaraz przy kręgosłupie, może gdzieś przy pod mięśniami pośladkowymi, a może gdzieś w okolicach kości strzałkowej istnieje miejsce, gdzie ten nerw jest uciskany i podrażniony. Objawia się to zazwyczaj bólem w odcinku lędźwiowym, promieniującym wzdłuż kończyny dolnej.

Moim zadaniem jest sprawdzić czy faktycznie przyczyną dolegliwości jest struktura nerwowa? Może to być ból mięśniowy, który czasem przypomina objawy „rwy kulszowej”. A procedura leczenia nerwów i mięśni różni się od siebie diametralnie.

Dla jeszcze szerszego wytłumaczenia podaję wszystkie struktury, które są unerwione bólowo (nocyceptywnie) i mogą być przyczyną bólu kręgosłupa:

  • korzenie nerwowe

  • mięśnie przykręgosłupowe

  • więzadła kręgosłupa

  • stawy, łąkotki i torebki stawów międzykręgowych

  • zewnętrzne warstwy krążka międzykręgowego
Jeżeli szukasz specjalisty, który zajmie się określeniem przyczyn Twojego stanu zdrowia- znajdź fizjoterapeutę, który pracuję zgodnie z filozofią terapii manualnej.

W CZYM JESZCZE MOŻE CI POMÓC TERAPEUTA MANUALNY w Gdyni?

Obszar działania terapii manualnej nie zawęża się do leczenia bólów kręgosłupa. Choć z szczególnie z tymi przypadłościami jest kojarzony. Terapia manualna poprzez swoją kompleksowość jest pomocna w leczeniu następujących przypadłości:
  • Napięciowe bóle głowy, szumy uszne

  • Ból i zaburzenia funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych

  • Dolegliwości bólowe i dysfunkcje stawów kończyn dolnych i górnych

  • Urazy sportowe i kontuzje

  • Złamania, zwichnięcia, skręcenia

  • Przygotowanie do operacji

  • Zespoły przeciążeniowe

  • Cieśnie nerwów obwodowych

  • Wady postawy

  • Stany zapalne kości, mięśni, stawów i nerwów

TERAPEUTA MANULANY GDYNIA, RUMIA, chwaszczyno