Dyskopatia

Jednym ze schorzeń, które może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku, jest dyskopatia. Powstający w wyniku uwypuklenia jądra miażdżystego ucisk i drażnienie korzeni rdzeniowych, rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego może powodować liczne dolegliwości, często utrudniające codzienne funkcjonowanie. Więcej na temat przyczyn, objawów, metod diagnozowania oraz leczenia tego rodzaju schorzenia dowiedzą się Państwo czytając nasz artykuł.

Dyskopatia – objawy i przyczyny

W początkowym stadium choroby możemy nie odczuwać żadnych dolegliwości, dlatego warto wiedzieć, na czym polega schorzenie, aby nigdy nie doświadczyć objawów z nim związanych. Do podstawowych przyczyn dyskopatii zaliczamy brak aktywności fizycznej i długie przebywanie w statycznych pozycjach np. pozycja siedząca przy podczas pracy przy komputerze. Oznacza to, ze sami mamy wpływ na stan naszego kręgosłupa. Wystarczy raz na godzinę oderwać się od pracy i wykonać kilka prostych ćwiczeń. Aktywność fizyczna, odpowiednia postawa, zbilansowana dieta i kontrolowanie wagi mogą pomóc nam w ucieczce przed wieloma schorzeniami, w tym także dyskopatii.

Jeśli jednak zaczynamy odczuwać pierwsze jej objawy będą to przede wszystkim:

  • miejscowy ból kręgosłupa,
  • możliwe promieniowanie bólu do biodra, kolan lub stóp,
  • zaburzenia czucia powierzchownego (mrowienie, drętwienie itp.),
  • osłabienie lub stopniowy zanik mięśni,
  • nasilenie bólu w momencie naciągania uciśniętych nerwów.

W najcięższych przypadkach, w których powyższe objawy zostaną zbagatelizowane, a odpowiednie leczenie nie zostanie wdrożone może dojść do poważnych zaburzeń czucia, niedowładu, a nawet porażenia mięśni. Zdarza się także, że dolegliwości mijają samoistnie, jednak nie oznacza to, że problem zniknął.

Leczenie dyskopatii

Na co dzień powinniśmy pamiętać, że sami możemy minimalizować ryzyko powstania tego rodzaju schorzenia prowadząc aktywny tryb życia, który jest podstawą zdrowia każdego człowieka. W przypadku wystąpienia łagodnych objawów warto rozpocząć od spotkań z fizjoterapeutą, fizykoterapeutą czy masażysty, którzy pomogą zniwelować ucisk struktur kanału nerwowego, odpowiedzialnego za nieprzyjemne dolegliwości.