Nerwoból międzyżebrowy, neuralgia nerwu międzyżebroweego

nerwoból międzyżebrowy

Nerwoból międzyżebrowy– ból promieniujący do klatki piersiowej, utrudniający codzienne funkcjonowanie. 

Jego wystąpienie związane jest z uściśnięciem lub podrażnieniem nerwów, które odpowiedzialne są za unerwienie skóry, a także przestrzeni międzyżebrowych, których podrażnienie skutkuje różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi o charakterze: piekącym, ostrym, szarpiącym, często przypominającym uciskanie klatki piersiowej – szczególne przy wdechu, kaszlu lub w momencie przyjmowania konkretnych pozycji ciała.

Aby dowiedzieć się więcej na temat neuralgii zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym wyjaśniamy przyczyny i możliwe sposoby na radzenie sobie z jej objawami.

neuralgia nerwu międzyżebrowego

Nieprzyjemnie dolegliwości związane z uszkodzeniem/podrażnieniem nerwów zlokalizowanych w okolicach klatki piersiowej często występują u osób starszych zmagających się z różnego rodzaju chorobami współistniejącymi takimi jak osteoporoza, zmiany zwyrodnieniowe, problemy z kręgosłupem czy cukrzyca.

Uszkodzenie włókien może być także spowodowane innymi czynnikami, których wystąpienie nie jest związane bezpośrednio z wiekiem. Należą do nich m.in.: zaburzenia metaboliczne, hormonalne, borelioza, półpasiec czy toksyczne uszkodzenia włókien związane ze stosowaniem leków lub nadużywaniem alkoholu i innych używek. Jest to jednak jedynie odsetek pacjentów zmagających się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Najczęstszą przyczyną neuralgii jest mechaniczne uściśnięcie lub podrażnienie nerwu w momencie zblokowania żebra w stawie, którego efekty możemy szczególnie odczuć w trakcie oddychania.

zablokowanie żebra w stawie

Żebra od drugiego do piątego są najbardziej narażone na powstawanie nieprzyjemnych dolegliwości, ponieważ ze względu na swoją anatomiczną budowę zataczają ruch kolisty, w płaszczyźnie ustawionej prostopadle do osi szyjki (w momencie wdechu i wydechu). Ruchy niższych partii, ze względu na odmiennie ukształtowane powierzchnie stawowe, nie zachodzą w stosunku do szyjki. W ich przypadku guzek żebrowy wysuwa się na wyrostek poprzeczny kręgu w kierunku górno-tylnym, co również może powodować nieprzyjemne doznania dla chorego, który doznał podrażnienia okolicznych nerwów.

Ból między żebrami, czy to zawał serca?

Niezależnie od przyczyny, ból związany z uszkadzaniem włókien nerwowych najczęściej opisywany jest jako przeszywający prąd w obrębie klatki piersiowej z tego względu często mylony z zawałem mięśnia sercowego, zwłaszcza kiedy pojawia się w obrębie lewej strony klatki piersiowej.

Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami neuralgii nerwu międzyżebrowego? Leczeniem pierwszego wyboru są niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) jednak przyjmowanie ich nie zawsze jest w pełni skuteczne. W przypadku nawracających dolegliwości warto sprawdzić co jest ich przyczyną. Wizyta u doświadczonego fizjoterapeuty- terapeuty manualnego jest rozwiązaniem, które może skutecznie zadziałać na przyczynę bólu.