Nerwoból międzyżebrowy

Jedną z dolegliwości mogącą wystąpić u osób w każdym wieku, bez względu na płeć jest nerwoból międzyżebrowy. Jego wystąpienie związane jest z uściśnięciem lub podrażnieniem nerwów, które odpowiedzialne są za unerwienie skóry, a także przestrzeni międzyżebrowych, których podrażnienie skutkuje różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi o charakterze: piekącym, ostrym, szarpiącym, często przypominającym uciskanie klatki piersiowej – szczególne przy wdechu, kaszlu lub w momencie przyjmowania konkretnych pozycji ciała. Aby dowiedzieć się więcej na temat neuralgii zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym wyjaśniamy przyczyny i możliwe sposoby na radzenie sobie z jej objawami.

Nerwoból międzyżebrowy

Nieprzyjemnie dolegliwości związane z uszkodzeniem nerwów zlokalizowanych w okolicach klatki piersiowej często występują u osób starszych zmagających się z różnego rodzaju chorobami współistniejącymi takimi jak osteoporoza, zmiany zwyrodnieniowe, problemy z kręgosłupem czy cukrzyca. Uszkodzenie włókien może być także spowodowane innymi czynnikami, których wystąpienie nie jest związane bezpośrednio z wiekiem. Należą do nich m.in.: zaburzenia metaboliczne, hormonalne, borelioza, półpasiec czy toksyczne uszkodzenia włókien związane ze stosowaniem leków lub nadużywaniem alkoholu i innych używek. Jest to jednak jedynie odsetek pacjentów zmagających się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Najczęstszą przyczyną neuralgii jest uściśnięcie lub podrażnienie nerwu w momencie zblokowania zebra w stawie, którego efekty możemy szczególnie odczuć w trakcie oddychania. Żebra od drugiego do piątego są najbardziej narażone na powstawanie nieprzyjemnych dolegliwości, ponieważ ze względu na swoją anatomiczną budowę zataczają ruch kolisty, w płaszczyźnie ustawionej prostopadle do osi szyjki (w momencie wdechu i wydechu). Ruchy niższych partii, ze względu na odmiennie ukształtowane powierzchnie stawowe, nie zachodzą w stosunku do szyjki. W ich przypadku guzek żebrowy wysuwa się na wyrostek poprzeczny kręgu w kierunku górno-tylnym, co również może powodować nieprzyjemne doznania dla chorego, który doznał podrażnienia okolicznych nerwów.

Niezależnie od przyczyny, ból związany z uszkodzeniem włókien najczęściej opisywany jest przez pacjentów jako uciskanie klatki
piersiowej (z tego względu często mylone z zawałem mięśnia sercowego) o  charakterze ostrym, promieniującym lub piekącym, uniemożliwiającym codzienne funkcjonowanie. Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami, na które nie pomagają środki przeciwbólowe? W przypadku nawracających dolegliwości warto w pierwszej kolejności sprawdzić, co jest ich przyczyną. Wizyta u fizjoterapeuty jest rozwiązaniem, które może pomóc zmniejszyć ból i inne objawy związane z uszkodzeniem włókien.