Bóle krzyża i kręgosłupa
Bóle krzyża i kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie
Każdy z nas choć raz w życiu doświadczył różnego rodzaju dolegliwości związanych z uszkodzeniami spowodowanymi problemami o podłożu mechanicznym lub chemicznym. Do pierwszych z nich zaliczamy wszelkiego rodzaju schorzenia, uszkodzenia oraz przeciążenia jednego z odcinków. Co warto wiedzieć, za zdecydowaną większość dolegliwości odpowiedzialny jest odcinek lędźwiowy oraz krzyżowy, które najbardziej narażone są na uszkodzenia mechaniczne oraz przeciążenia. Uważa się, że nawet do 90% problemów spowodowanych jest uszkodzeniem krążka międzykręgowego – objawy, jakich możemy się spodziewać to oczywiście dolegliwości bólowe, promieniowanie do kończyn czy utrata ruchomości. Mogą być one spowodowane zarówno urazem mechanicznym, jak i zespołem posturalnym, czyli błędnym nawykiem postawy. Przeciążenia statyczne wynikają z postawy o niekorzystnej pozycji, w przeciwieństwie do przeciążeń dynamicznych, spowodowanych nagłym urazem.
Innymi przyczynami mogącymi powodować ból w odcinku lędźwiowym, szyjnym, piersiowym lub krzyżowym są różnego rodzaju schorzenia takie jak: dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe, spondylolisteza czy idiopatyczne wady postawy jak np. skolioza czy kifoza.
Problemy z kręgosłupem o podłożu chemicznym charakteryzują się stałością objawów, do których należą: niemożność znalezienia pozycji, w której odczuwa się ulgę, powrót dolegliwości w momencie ruchu, obrzęk czy nawet podwyższona temperatura w obrębie uszkodzonego odcinka.
Jak radzić sobie z tego rodzaju dolegliwościami odcinka krzyżowego, lędźwiowego czy piersiowego? Uszkodzenia nagłe powinny być oczywiście natychmiastowo konsultowane oraz wykonana diagnostyka obrazowa. W przypadku pozostałych dolegliwości warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który zaproponuje serię zabiegów oraz ćwiczeń, mogących skutecznie poprawić jakość życia, a nawet wyeliminować ból całkowicie.