Bóle i zawroty głowy, migreny

Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości wśród moich pacjentów są bóle i zawroty głowy. Podłoże tego rodzaju dolegliwości może być różne: od tych związanych ze schorzeniami zębów czy ucha aż po bardziej poważne takie jak cukrzyca czy zmiany nowotworowe. Jednak zdecydowanie najczęstszą przyczyną współwystępowania obu tych objawów jest migrena. Tutaj moi pacjenci dowiedzą więcej na temat tego, czym jest to schorzenie oraz jak sobie z nim radzić.

Bóle i zawroty głowy – objawy migreny

O ile najczęstsze objawy mijają wraz z usunięciem ich przyczyny, dolegliwości migrenowe nie są tak łatwym schorzeniem do skutecznego wyleczenia. Jest ona chorobą przewlekłą, dziedziczoną genetycznie, a jej objawy ściśle związane są z układem nerwowym. Zdecydowanie częściej niż mężczyźni chorują na nią kobiety w różnym wieku. Choć do dziś jej przyczyny nie są dokładnie znane, naukowcy szczegółowo poznali jej objawy. Do najbardziej charakterystycznych dolegliwości należy oczywiście intensywny ból głowy i zawroty głowy o charakterze napadowym. Pozostałe objawy to:

mdłości,

wymioty,

omdlenia,

szumy uszne,

światłowstręt,

nadwrażliwość na bodźce,

łzawienie oczu,

zaburzenia widzenia.

Zależnie od typu choroby, z którą moi pacjenci się zmagają, objawy te mogą występować osobno lub wspólnie. Migrena jest często lekceważona prze osoby, które jej nie doświadczyły, jednak osobom chorym często trudno jest podejmować normalne czynności. Wbrew pozorom nie jest to jednak choroba nieznana. Szacuje się, że choruje na nią około 8% Polaków, w tym znaczna większość kobiet. Jej objawy można łagodzić różnego rodzaju środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Warto skorzystać także z pomocy specjalistów, którzy terapią mogą pomóc w uśmierzaniu objawów.

Rodzaje migreny

Choroba ta charakteryzuje się kilkoma typami, które możemy rozpoznać dzięki występującym objawom. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje schorzenia: z aurą oraz bez aury. Aurą nazywane są zaburzenia wzrokowe mające miejsce na chwilę przed wystąpieniem ataku bólowego. Chorzy opisują je jako różnego rodzaju kształty, które rozmazują pole widzenia i powodują zawroty głowy. W rzadkich przypadkach może dojść także do zaburzeń mowy. W przypadku typu bez aury charakterystyczne są objawy wskazujące na dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak mdłości, nudności czy wymioty.