Kręgozmyk

Spondylolisteza– kręgozmyk to dolegliwość polegająca na ześlizgnięciu się kręgu wraz z całą kolumną kręgosłupa, która występuje najczęściej w odcinku lędźwiowym lub szyjnym, powodując jego niestabilność. Może powodować miejscowy ból, dyskomfort, podrażniać korzenie nerwowe lub doprowadzić do stenozy kanału rdzenia. Promieniowanie – dla segmentu lędźwiowego – może występować wzdłuż traktu nerwowego: kończyna dolna, pośladek, udo, czasami jako dolegliwość imitującą ból biodra. Dla segmentu szyjnego, w zależności od poziomu, może powodować ból promieniujący do barku, przedramienia i palców rąk. Największym niebezpieczeństwem nieleczonej spondylolistezy jest uciśnięcie i podrażnienie struktur nerwowych, które może doprowadzić do deficytów neurologicznych, a w najgorszym wypadku do niedowładów. Dlatego tak istotne jest możliwie szybkie postawienie diagnozy oraz wdrożenie skutecznego leczenia, które ma na celu zapewnić komfort życia oraz zatrzymanie procesu chorobowego.

Kręgozmyk – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Pierwsze symptomy można zauważyć już u najmłodszych pacjentów. Często nie różnią się one od dolegliwości bólowych wywołanymi innymi problemami takimi jak dyskopatia czy zmiany zwyrodnieniowe. Tym, co wyróżnia spondylolistezę jest postępująca niestabilność w danym odcinku kręgosłupa. Zależnie od przyczyny oraz miejsca występowania wyróżniamy podstawowe jej rodzaje:

węzinowe – najczęściej występujący typ, charakterystyczny dla osób dorosłych, który związany jest z uszkodzeniem części międzywyrostkowej łuku kręgowego,

zwyrodnieniowe – spowodowany chorobą zwyrodnieniową, najczęściej występujący o osób starszych,

urazowe – dochodzi do niego w przypadku mechanicznego uszkodzenia łuku kręgowego,

dysplastyczne – dotyczy głównie dzieci i jest spowodowane nieprawidłowym rozwojem odcinka lędźwiowo-krzyżowego,

patologiczne – zmiany związane z patologicznymi czynnikami, powodującymi uszkodzenia części międzywyrostkowe łuku (mogą to być zarówno choroby nowotworowe, jak i wrodzona łamliwość kości).

Niezależnie od przyczyny, objawy spondylolistezy to najczęściej: dolegliwości bólowe, niedowłady, zaburzenia czucia, zmniejszenie sprawności ruchowej, zaniki mięśni oraz deformacja zajętego chorobą odcinka.

Zależnie od stopnia zaawansowania, zgodnie z klasyfikacją Meyerdinga, podejmowane działania mające na celu polepszenie komfortu chorego oraz jego sprawności ruchowej są różne. W I oraz II stopniu zaawansowania (przesunięciu mniejszym niż 50%) stosuje się leczenie drogą zachowawczą tj. środkami przeciwbólowymi oraz fizjoterapią. Spondylolisteza o przesunięciu powyżej 50% kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Głównym wyznacznikiem kierującym pacjenta do operacji jest jego stabilność funkcjonalna. Jeżeli w funkcjonalnym badaniu RTG dany segment jest niestabilny i dochodzi do przesunięć kolumny kręgosłupa wraz z ruchami pacjenta jest to stan, który grozi nieodwracalnym uszkodzeniem struktur nerwowych i taki pacjent powinien udać się na konsultacje z neurochirurgiem.