Artroskopia stawu kolanowego

Rehabilitacja stawu kolanowego Gdynia

Artroskopia stawu kolanowego, na czym polega zabieg?

Artroskopia stawu kolanowego jest zlecana i przeprowadzana przez lekarza ortopedę. Jest to mało inwazyjny zabieg, jednak daje bardzo duże możliwości diagnostyczne i lecznicze.

Jednym z głównych wskazań do artroskopii są ostre zmiany pourazowe do których należą: obecność ciał obcych w stawie, złamania śródstawowe, uszkodzenia struktur stawu kolanowego tj. rozerwanie, pęknięcie łąkotek, zerwanie więzadeł ACL/PCL.

Zabieg artroskopii wykorzystuje się także u pacjentów w początkowej fazie choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, chondromalacji chrząstki lub przebiegu chorób reumatoidalnych.

W jakim celu stosuje się fizjoterapię po zabiegu artroskopii stawu kolanowego?

Głównym celem rehabilitacji po zabiegu artroskopii kolana jest przywrócenie funkcji operowanej kończyny.

W pierwszych dniach po zabiegu pacjent uczy się korzystać z kul łokciowych i za ich pomocą odciąża operowana kończynę. Wraz z procesem gojenia się tkanek wprowadzamy ćwiczenia, które na powrót umożliwią pełne obciążanie kolana. 

Ważnym aspektem rehabilitacji jest zadbanie pełen zakres ruchomości w operowanym stawie oraz o odpowiednią stabilność stawu.

Ile trwa rehabilitacja po artroskopii stawu kolanowego?

Czas jaki jest potrzebny aby wrócić do pełnej sprawności uzależniony jest od zakresu interwencji chirurgicznej. W najbardziej skomplikowanych przypadkach jest to kila miesięcy.

Poniżej przedstawiam szacowany czas powrotu do sprawności po poszczególnych interwencjach chirurgicznych:

  • rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL) 6-9 miesięcy

  • resekcja łąkotki 8-12 tygodni

  • szycie łąkotki 3-4 miesiące

O procesie rehabilitacji decydują fizjoterapeuta i lekarz prowadzący.

Ile wizyt u fizjoterapeuty jest potrzebnych do pełnego wyleczenia?

Z racji tego, że każdy pacjent ma inne wymagania i inną sytuacje bardzo trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Jedni pacjenci preferują częste wizyt u fizjoterapeuty i wtedy większość pracy wykonywana jest na sesjach terapeutycznych. Istnieje też druga opcja, spotkania służą aktualizacji postępów i edukacji nowych ćwiczeń i technik postępowania z operowanym kolanem. Obie ścieżki są równie dobre, chodź druga opcja wymaga dużo większej samodyscypliny i świadomości pacjenta.

Propozycja rozplanowania wizyt fizjoterapeutycznych:

  • 1-2 wizyt przed ściągnięciem szwów

  • przez kolejne 4-6 tygodni 2 wizyty w tygodniu

  • 6-12 tydzień po zabiegu 1 wizyta w tygodniu

  • 3-6 miesięcy wizyty kontrolne wg potrzeb pacjenta

Po jakim czasie można prowadzić samochód po artroskopii stawu kolanowego?

W przypadku samochodu z automatyczną skrzynią biegów i operacji na lewym stawie kolanowym nie ma większych przeciwwskazań do prowadzenia auta.

W przypadku samochodu z manualną skrzynią biegów zalecam odczekać do momentu kiedy będzie możliwe pełne obciążenie kończyny oraz minimalny bezbolesny zakres zgięcia i wyprostu pozwalający na bezpieczne obsługiwanie pedałów. Tak aby nagły ból w kolanie nie stworzył zagrożenia na drodze.

Po jakim czasie po artroskopii stawu kolanowego można wrócić do biegania i jazdy na rowerze?

Czynnikiem warunkującym możliwość jazdy na rowerze jest zakres zgięcia w stawie kolanowym, który wynosi około 120 stopni. Pozwala on na pełen obrót pedałów. Swoją przygodę na rowerze warto zacząć od jazdy na rowerze stacjonarnym.

Bieganie jest wymagającą aktywnością dla stawu kolanowego. Wszystkie tkanki muszą być w pełni wygojone, siła mięśniowa operowanej kończyny powinna wynosić co najmniej 80% siły zdrowej kończyny dolnej, dodatkowo pacjent powinien pewnie utrzymywać równowagę na operowanej nodze. Taki obraz kliniczny najczęściej udaje się osiągnąć około 3-4 miesiąca po artroskopii.

Jakkolwiek trzeba zaznaczyć, że każdy pacjent traktowany jest indywidualnie. Ogólny stan zdrowia, masa ciała, przebieg i zakres operacji, a także możliwości regeneracyjne organizmu warunkują tempo powrotu do pełnej sprawności. Dlatego powyższe informacje należy traktować czysto orientacyjnie.

Czy warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty po artroskopii kolana?

Bardzo ważną sprawą jest zadbanie o opiekę doświadczonego fizjoterapeuty po zabiegu artroskopii stawu kolanowego. Sama interwencja chirurgiczna jest niewystarczająca aby odzyskać pełną funkcję operowanej kończyny dolnej.

Głównym zadaniem rehabilitacji po zabiegu artroskopii kolana jest przywrócenie pełnej sprawności pacjenta. W celu osiągnięcia odpowiedniego rezultatu należy zadbać o poniższe aspekty:

  • zapewnienie odpowiedniej siły mięśniowej

  • wytrenowanie układu nerwowego w celu poprawy stabilności kolana

  • adaptacja operowanych struktur do utrzymywania ciężaru ciała

  • amortyzowania wstrząsów podczas chodzenia/biegania

  • działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe

  • mobilizacja stawu rzepokowo-udowego

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze fizjoterapeuty?

Tak jak w wszystkich dziedzinach życia opłaca się rozejrzeć się za doświadczonym specjalistą.

W przypadku rehabilitacji po zabiegu artroskopii stawu kolanowego przyda się pomoc fizjoterapeuty zajmującego się fizjoterapią ortopedyczną i pourazową albo fizjoterapią sportową.

Warto aby wybrany przez państwa fizjoterapeuta miał ukończone studia i prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty, a także był certyfikowanym terapeutą manualnym.