Rehabilitacja blizny
Fizjoterapia blizny Gdynia
Wszystkie zabiegi chirurgiczne związane są z uszkadzaniem tkanek, w wyniku czego tworzą się blizny, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie pacjenta nawet długo po przebytym zabiegu.
Mogą one powstać zarówno podczas zabiegów ortopedycznych takich jak endoprotezoplastyka stawu biodrowego i rekonstrukcja więzadła ACL, ale także podczas cesarskiego cięcia, resekcji płata tarczycy, mastektomii, operacjach w jamie brzusznej czy amputacji kończyn. Wsparciem w powrocie do całkowitej sprawności może być rehabilitacja, która pomoże ranie lepiej się goić i przywrócić maksymalną funkcjonalność pacjentowi.
Jak goi się blizna?
Uszkodzenie tkanek jest nieodłącznym elementem różnego rodzaju zabiegów i operacji wykonywanych przez lekarzy w celu pomocy medycznej pacjentowi. Pierwszą powierzchnią, jaka zostaje przerwana jest oczywiście skóra, następnie powięź powierzchniowa, a na końcu głęboka. Ta ostatnia odpowiada za synchronizację aktywności mięśni, dzięki której pacjent może wykonywać płynne ruchy ciała. Problem powstaje w momencie, gdy jakakolwiek z wyżej wymienionych powierzchni nieprawidłowo się goi i powoduje mniejszy lub większy dyskomfort. Z pomocą przychodzi fizjoterapia.
Prawidłowe gojenie się rany po operacji przebiega w trzech podstawowych fazach i ostatnią z nich jest właśnie bliznowacenie. W momencie, gdy przebiega ono nieprawidłowo skóra może mieć odcień czerwony, może powodować dolegliwości bólowe, ciągnięcie podczas ruchów, a sama blizna może stać się lekko uniesiona, wypukła lub znacznie wykraczająca poza obszar rany. Są to oznaki tego, że gojenie nie przebiega w sposób prawidłowy.
Rehabilitacja po operacji
Pomoc w gojeniu się rany możemy rozpocząć już na bardzo wczesnym etapie pooperacyjnym kontrolując proces zapalny i dbając o uzyskanie prawidłowej ruchomości oraz poślizgu wokół tkanek ją otaczających. W późniejszej fazie przebudowy działania rehabilitacyjne skupiają się na aplikacji długotrwałego nacisku, przedłużonym rozciąganiu oraz rytmicznej mobilizacji w kierunku ograniczenia ruchu.
Do innych metod manualnej terapii z uszkodzoną tkanką po różnego rodzaju zabiegach i operacjach należą także: rolowanie skóry, zataczanie delikatnych kręgów, pionowe dźwiganie, rozciąganie makroskopowe, ale także fizykoterapia czy kinesiotaping – wszystkie techniki rehabilitacji są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta.