Czym jest trening medyczny? Kiedy i u jakich pacjentów stosuje się go stosuje? I w jaki sposób może pomóc Tobie?
Trening medyczny jest niejako połączeniem kinezyterapii i treningu personalnego. Opracowywany jest przez fizjoterapeutę w celu rozwiązania konkretnych problemów pacjenta. Charakterystyczne dla niego są prostota, łatwa dostępność i skuteczność działania.
Najczęściej trening jest zwieńczeniem całej terapii. Jeżeli do tej pory zmagałeś/zmagałaś się z bólem kolana, kręgosłupa albo innego stawu a może wracasz do aktywności po zabiegu chirurgicznym to w momencie kiedy Twoje zakresy ruchomości w stawach są zadawalające i bezbolesne zaczyna się intensywniejsze ćwiczenia. Ich celem jest utrzymanie pozytywnych skutków terapii, prewencja dalszych urazów i działanie przeciwbólowe.
Konsultacja z fizjoterapeutą i wspólne zaplanowanie strategii treningowej ma duże znaczenie w przygotowaniu organizmu do podejmowania nowych aktywności fizycznych. Kiedy planujesz wyjazd na narty, zastanów się czy Twoje mięśnie są odpowiednio przygotowane i czy wytrzymają duże obciążenia, nagłe zmiany kierunków i odpowiednio zamortyzują przypadkowy upadek? Jeżeli chodź przez chwilę miałeś wątpliwości, to trening medyczny jest właśnie dla Ciebie. W momencie rezerwacji hotelu zarezerwuj też czas i termin na odpowiednie przygotowania. Ćwiczenie w domu jest dużo łatwiejsze niż kupno karnetu i dojazd na siłownię, przez co będzie Ci się łatwiej do niego zmotywować. I uwierz mi, nie potrzebujesz wielkich ciężarów aby odpowiednio wytrenować swoje ciało!
Założeniem treningu medycznego jest praca nad rozwiązaniem konkretnego problemu funkcjonalnego. Jeżeli jesteś zawodnikiem i chciałbyś poprawić zakres ruchomości w stawach biodrowych albo siłę mięśni kulszowo-goleniowych albo stabilność stawu skokowego to regularne ćwiczenia będą idealnym rozwiązaniem. Jest to skuteczny sposób na podniesienie swojego poziomu sportowego i obniżenie ryzyka wystąpienia kontuzji.
Jeżeli Twoim zamiarem jest rozpoczęcie aktywności fizycznej, bo przykładowo chcesz stracić parę kilogramów albo zacząć kształtować swoją sylwetkę. To ćwiczenia w domu pod okiem fizjoterapeuty są jedna z najbezpieczniejszej i najwygodniejszej formy realizacji tych celów. Aby zacząć przygodę ze sportem trzeba to zrobić mądrze. Przede wszystkim dopasować ćwiczenia do swojego aktualnego poziomu wytrenowania i stopniowo zwiększać ich trudność i intensywność. Idąc na siłownie czy na ćwiczenia grupowe łatwo poddać się presji otaczających Nas osób i przedobrzyć z obciążeniem. Dlatego na początek zawsze polecam zacząć od treningu w domu i to pod okiem fachowca. Fizjoterapeuci jak nikt inny zwracają uwagę na jakość ruchu i jego bezpieczeństwo. Możesz mieć pewność, że każde ćwiczenie, które będziesz robił, będzie dla Ciebie bezpieczne i odpowiednio dopasowane.
Niezależnie od tego czy wracasz do sprawności po urazie/zabiegu? Czy jesteś sportowcem i potrzebujesz sprecyzowanego planu na poprawienie konkretnych problemów? Czy kanapowcem, który chce zainwestować w swoje zdrowie? Czy masz jeszcze inny cel? Regularne ćwiczenia są jedynym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej na całe życie.