Nigdy nie miałeś do czynienia z fizjoterapeutą? Zastanawiasz się jak wygląda wizyta domowa fizoterapeuty? Co powinieneś ubrać? Ile czasu przeznaczyć? Poniżej zamieszczam wszystkie przydatne informacje.
1. Upewnij się, że w Twoim mieszkaniu znajdzie się spokojne miejsce, gdzie będę mogła z Tobą porozmawiać, zbadać Cię i przeprowadzić terapię. Nie martw się, nie musi być to specjalne, odosobnione pomieszczenie. Wizyta domowa fizjoterapeuty nie wymaga przemeblowywania mieszkania. Wystarczy przestrzeń na stół rehabilitacyjny (60cm/180cm), może to być Twój salon, jadalnia albo pokój dziecka. Jeżeli poruszasz się na wózku albo leżysz w łóżku nie stanowi to dla mnie najmniejszego problemu.
2. Ubierz się w taki sposób żebyś bez skrępowania mógł/mogła pokazać mi miejsce bólu.
Podczas badania i terapii muszę obejrzeć i dotknąć problematyczną okolicę. Często też potrzebuję sprawdzić ustawienie całego ciała, dlatego zalecam ubranie, krótkich sportowych spodenek/legginsów, sportowej koszulki i wygodnego biustonosza (dla Pań).
3. Jeżeli jest taka możliwość to w dniu Naszego spotkania nie przyjmuj leków przeciwbólowych. Podczas badania fizjoterapeutycznego ból jest jednym z głównych drogowskazów informujących mnie jaka tkanka i w jakim stopniu mogła zostać uszkodzona. Przyjmowanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych może utrudnić diagnostykę i terapię.
4. Postaraj się przygotować swoją skórę do terapii. Jedną z technik której używam w trakcie leczenia jest kinesiotaping. Polega on na przyklejaniu specjalnych, elastycznych taśm do skóry w celu utrwalenia efektów terapii. Jeżeli boli Cię lewe udo albo prawy bark to warto by było abyś przed zabiegiem nie balsamował/balsamowała tego miejsca, a w przypadku bujnego owłosienia ogolił/ogoliła to miejsce.
5. Czas wizyty. Pierwsza domowa wizyta fizjoterapeuty trwa zazwyczaj 75 minut. Wynika to z tego, że muszę uzupełnić dokumentację i przeprowadzić dokładny wywiad medyczny. Kolejne wizyty trwają około 60 minut. Wszystkie usługi wraz z cenami zostały opisane TUTAJ.
6. Jeżeli przed Naszą wizytą byłeś/ byłaś u innych specjalistów. Posiadasz wypis ze szpitala , opinię innych specjalistów albo wyniki badań obrazowych (RTG, USG, rezonans magnetyczny) warto by było abyś miał je gdzieś pod ręką.
7. Chciałabym żebyś był świadomy/świadoma, że w przypadku stwierdzenia jakiegokolwiek symptomu, który wykluczałby możliwość wykonania terapii mogę poprosić Cię o konsultację z lekarzem specjalistą albo wykonie dodatkowych badań. Nigdy nie rozpocznę leczenia, jeżeli będę miała podejrzenia, że może mieć ono negatywne skutki i zagrażać Twojemu życiu i zdrowiu. (Przed wizytą zapoznaj się z listą przeciwwskazań, którą zamieszczam poniżej).
-Choroba nowotworowa w przeszłości
-Nagła utrata masy ciała (bez uchwytnej przyczyny)
-Stały ból utrzymujący się bez względu na pozycję czy ruch
-Obrzęk jednego lub więcej stawów bez wyjaśnionej przyczyny
-Świeży i postępujący niedowład obwodowy
-Nietrzymanie moczu i stolca związane z bólem kręgosłupa
-Niezdiagnozowany stan po urazie kręgosłupa
-Zaburzenia równowagi i krótkotrwałe utraty świadomości
-Gorączka, dreszcze, osłabienie organizmu
8. Nie bój się pytać. Kiedy masz jakieś wątpliwości albo czegoś nie zrozumiesz- pytaj. Jako pacjent masz prawo wiedzieć: co robię? i w jakim celu to robię? Jeżeli jakaś technika lecznicza będzie dla Ciebie niekomfortowa, proszę powiedz mi o tym. Można uzyskać ten sam efekt na różne sposoby. Jestem po to żeby służyć Ci pomocą, więc nie bój się ze mną rozmawiać. 😉
Jeżeli czujesz, że musisz jeszcze o coś zapytać nie wahaj się i zadzwoń.